הטףטפת

ברוכות הבאות לטףטפת!

בשנת 1970, נכתב ונשלח מכתב השמיניסטים הראשון. במכתב זה, על רקע מלחמת ההתשה והמשטר הצבאי המתמשך בשטחי הגדה המערבית ורצועת עזה, ערערה קבוצה של תלמידי תיכון על נכונותה של ממשלת ישראל לנקוט צעדים משמעותיים לכוון הסכמי שלום עם מדינות ערב, ולהביא לסיום המשטר הצבאי. הם לא הצהירו על כוונה ברורה לסרב לשרת בצה"ל, אם כי רמזו על איום עתידי בסירוב: "איננו יודעים אם נהיה מסוגלים לבצע את המוטל עלינו בצבא תחת הסיסמה 'אין ברירה'".

במהלך השנים נוסחו ונשלחו מכתבים דומים, שבהם, בשונה מבמכתב הראשון, חלק מהחותמים הוסיפו והצהירו על כוונה לסרב לשרת בצה"ל. החותמים נעו בין סרבנות מוחלטת לשרת בכל צבא, דרך סרבנות מוחלטת לשרת בצה"ל, ועד סירוב סלקטיבי לשרת בשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים. חלק מהחותמים הועמדו לדין צבאי בגין סירוב פקודה, ונענשו בחומרה שהשתנתה ממקרה למקרה.

בשנת 2002, קבוצת תיכוניסטים דתיים לאומיים שלחו מכתב בו הצהירו כי ישמחו לשרת את המדינה בכל דרך בה ידרשו, בשירות צבאי או בשירות לאומי. מאז, נכתבו מספר מכתבים דומים וביניהם מכתב גינוי למכתב השמיניסטים של שנת 2005. מכתב זה התנגד לכל סוג של סרבנות. בחודשים האחרונים התארגנה קבוצה בשם "מכתב השמיניסטים 2012" בשיתוף עם הפורום לשוויון בנטל. מטרתה המוצהרת של הקבוצה היא התנגדות להארכת התוקף של חוק טל, בנוסף הקבוצה הגדילה לעשות ולקרוא לגיוס לכולן. ההתנגדות לסרבנות לאורך השנים, שהגיעה לשיאה עם מכתב השמיניסטים 2012 מציגה מגמה מדאיגה (לדעת כותבות בלוג זה).

אנחנו כתלמידי תיכון היינו עדות לפיתוח וקיבוע תפישת העולם המילטריסטית בקרב הנוער הישראלי שעלתה מדרגה בשנת 2007 עם תחילת קמפיין "ישראלי אמיתי לא משתמט". לכל אורך תקופת התיכון, ועוד לפני כן, משרד החינוך מסתכל על התלמידות כחיילים עתידיים. משרד החינוך מטףטף לנוער, ע"י שיטת החינוך ההיררכית-ממסדית, פרדיגמות לאומניות במעטה של "ערכיות", "תרומה לחברה", "מוסר" ו-"מורשת". פרדיגמות אלו מטוףטפות לנוער בסיורים, הרצאות, טיולים, הצגות ואף בחומר הלימוד עצמו.

חשוב לציין כי מיליטריזם ולאומנות הם רק דוגמאות למגוון הפרדיגמות המטוףטפות לנוער ע"י משרד החינוך, החברה והתרבות הפופולרית. פרדיגמות סקסיסטיות, ספישיסיסטיות, אייג'יסטיות ונוספות מוחדרות לנוער בדרכים דומות. במקביל ליצירת הרושם כי ערכי הממסד הם ערכים אוניברסליים, כל תפישה החורגת ממנעד "התפישות הלגיטימיות" עוברת דה-לגיטמציה ומקושרת ל"קיצוניות", אלימות, חוסר ביסוס, ניתוק מהמציאות וניתוק מהחברה.

הבלוג הזה נועד להוות אלטרנטיבה לדבר, ננסה לתת כאן ביטוי לגווניו השונים של הנוער, לתת לנוער מקום להיות פוליטי, ביקורתי, מחאתי, חתרני ולקרוא תיגר על התפישות האייג'יסטיות שגורמות לילדים ונוער להיות מושתקים שוב ושוב. בנוסף ננסה לקרוא לנוער לפעול לשינוי הדברים הפוגעים בו, להביע דעות גם בנושאים שהורגלנו לחשוב שאסור לדבר עליהם, או שלנוער אין מה לומר עליהם.

בנוסף, אנו מעוניינות שבלוג זה יהווה פלטפורמה להשמעת קולות של נוער וייתן לנוער מקום בטוח לכתוב, להשמיע את קולו (גם אם הוא חורג מה"נורמה") אנו מזמינים את הנוער לכתוב לנו ולשלוח לנו טקסטים לכתובת האימייל: taftefetblog@gmail.com, ואנו נשקול לפרסם את הטקסטים (בהסכמה של הכותב/ת כמובן). בין השאר נשמח לראות נוער כותב על היררכיות מורה-תלמיד, סקסיזם, אייג'יזם, תנועות נוער, לחץ חברתי, בריונות, אקטיביזם של נוער, חוויות של נוער מול דיכויים שונים, חוויות של נוער מול נוער, מערכת החינוך, תוכניות נוער והמסרים המועברים בהן וכל נושא אחר הקרוב ללבכן.

מודעות פרסומת

7 תגובות

 1. נמרוד

  בהצלחה לכם/ן!

 2. מישהי

  לא מכירה אותכם, אבל אהבתי מאוד
  בהצלחה!

 3. תתחדשו על הבלוג!
  יש לי הערה קטנה בקשר למשפט הראשון – מכתב השמיניסטים הראשון לא נשלח ב-1970 עד כמה שאני יודע, אלא נשלח ע"י בני גרעינים לבן גוריון הרבה יותר מוקדם שמחו על כך שבגלל הצבא הם לא יכולים להישאר כגרעין והצבא מפרק אותם ומפזר את הגרעין. בן גוריון הורה להקים את חיל הנח"ל – "נוער חלוצי לוחם" – ומאז ועד היום הנח"ל מאפשר מסלול צבאי ששומר על הגרעין כגרעין.

 4. ש

  כל הכבוד לטףטפת שנלחמת בטמטמת החברתית

 5. אפרת

  בלוג חשוב ביותר! מקווה שיפרח. בהצלחה!

טרקבאקים

 1. בין פרובוקציות לטרור | הפרשדונה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: